Adana Taş Köprü

Adana Taş Köprü

Adana Taş Köprü

Ülkemizin en büyük şehirlerinden Adana’da bulunan taş köprü hala kullanılan dünya’nın en eski köprüsü olma özelliğini taşımaktadır.

Taş köprü ilk olarak hititler tarafından yapılmaktadır.  Hitit kralı I. Arnuwanda, M.Ö. 1550 bir kitabe de Adania savaşından bahsederken taş köprü ile ilgili “Adania denilen bir şehirle savaştım. Önünden bir nehir akıyordu. Nehrin üzerinde de bir köprü vardı.” şeklinde bahsetmiştir.

<script async src=”//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js”></script>
<ins class=”adsbygoogle” style=”display: block; text-align: center;” data-ad-layout=”in-article” data-ad-format=”fluid” data-ad-client=”ca-pub-8360991563753970″ data-ad-slot=”3095234849″></ins>
<script>
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
</script>

Bir rivayete göre büyücülerden bir tanesi Adania kralına kızının bir yılan tarafından öldürüleceğini söylemiştir. Bunun üzerine endişelenen kral kızını Adana kentinin önünde bulunan nehrin ortasında bulunan ada ya göndermiştir. Fakat büyücünün bahsettiği yılan üzüm sepetinin içerisine gizlenerek adaya kadar ulaşmış ve kralın kızını öldürmüştür. Kral da bunun üzerinde kızının anısını yaşatmak adına taş köprüyü yaptırmıştır. Hatta köprünün yaşamını sonsuza kadar sürdürmesi için köprünün ayaklarına altın gömdürerek eğer köprü bir gün her hangi bir sebepten yıkılırsa bu altınlarla tekrar yaptırılmasını hedeflemiştir.