Adana Merkez Cami

Adana Merkez Cami

Adana Merkez Cami

Sabancı Adana Merkez Camii 1998 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Sabancı merkez cami 58.900 metre karelik bir alanda kurulmuş olup 12.900 metre karelik bir kapalı alanı bulunmaktadır.
Adana merkez camii Adana’nın ilçelerini ve çevresinde ki illerin kesiştiği bir yolda bulunmaktadır. Büyük ve ihtişamlı minaresi uzak mesafelerden dahi görülmesi önemli özelliklerinden bir tanesi olmaktadır. Şehrin önemli bir sembolü olan bu cami şehre gelen ziyaretçilerin uğrak noktalarındandır.  Balkanların ve Ortadoğu’nun en büyük cami olması özelliği taşıyan Adana merkez cami aynı anda 28.500 kişi ibaadet edebilmektedir.

Merkez cami de 6 adet minare ve 32 metre çapında kubbesi sekiz fil ayağı üzerine oturmaktadır. Bu kubbenin yüksekliği 54 metre dir. 4 minaresi 99  metre diğer iki minare ise 75 metre yüksekliğindedir.
Adana merkez cami bünyesinde 4 adet ders yapılabilen oda, 10 itifak odası, imam odası, müezzin odaları, şadırvan ve cömaat için yapılmış sohbet odaları ile hizmet vermektedir.

Merkez camiindeki eşsiz hat eserleri hat ustası Hattat Hüseyin Kutlu tarafından yapılmıştır. Hüseyin Kutlu hat sanatını yaparken İznik ve Camii çini tekniklerini kullanmıştır. 4 Adet pano bulunan cami bu panoları ile dünyanın en büyük panolarına sahip cami olma özelliği taşımaktadır.