Adana şehir olarak Akdeniz bölgesinde yer alan ülkemizin en önemli ve büyük şehirleri arasında yer alır. Türkiye’nin en büyük 6. büyük şehri olma özelliğini taşıyan Adana toplam nüfusu ise 2.183.166 dır. Adana’nın konumundan bahsedecek olursak deniz yaklaşık mesafesi 35 km olup merkezinde deniz yoktur. Şehirdeki vatandaşlar geçimlerini daha çok pamuk yetiştirerek ve satarak sağlamaktadırlar. Adana şehri sınırlarında hava limanı mevcut ve yoğun olarak kullanılmaktadır.

Adana 3.45 milyona varan nüfusu ile Türkiye’nin nüfusu en fazla olan şehirlerimiz arasında yer alır. Ayrıca toprak olarak ta büyük şehirlerimizden bir tanesidir. Kış aylarında Akdeniz ikliminden dolayı kar yağışı görünmesi çok nadir olup. Yaz aylarında da bunaltıcı sıcaklıklarıyla bilinir.
Adana’nın en büyük beş ilçesini sayarak ölürsek Karaisalı, Yüreğir, Seyhan, Sarı çam ve Çukurova dır. Adana şehrinde hava limanı, demir yolu ve kara yolu ile seyahat edebilirsiniz. Adana’da iki adet hava limanı bulunmaktadır bunlardan birincisi Şakir paşa hava limanı ve İncirlik hava limanıdır bu hava limanı askeri araçla kullanılmaktadır. Şehir içinde en fazla kullanılan ulaşım şekli ön üç istasyonu bulunan metro dur. Uçak bileti satın almak için Adana uçak bileti sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Adana’da gezilecek yerlerden bahsetmek gerekirse, Merkez Cami, Taş Köprü, Seyhan Barajı, Kapıkaya Kanyonu, Yumurtalık Plajı, Anavarza Ören Yeri gibi yerler vardır.

Adana’daki gezilecek yerler :Adana Merkez Camii

Adana Merkez Camii

Adana merkezinde bulunan, Adana’yla özdeşleşmiş yerlerin başında gelir. Adana Merkez Cami Adana’ya gidenlerin gezilecek listesinin başında gelmektedir. Gündüz görüntüsünün yanında gece de ışıklandırmalar sayesinde harika bir ortam oluşmaktadır. Seyhan nehrinin ve büyük bir parkın hemen yanında bulunmaktadır. Park içerisinde huzur dolu zamanlar geçirebilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için Adana Merkez Cami sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Adananın en büyük ve etkileyici mimari örneklerinden birisi olan bu Cami, Adana’da turistlik yerlerden birisidir.


Adana Taş Köprü

Taş Köprü

Roma döneminde kurulmuş olan oldukça eski bir köprüdür. Kurulduğu dönemden bu yana Adana’da simge haline gelmiştir. Taş köprü ipek yolunun geçiş güzergahı olarak uzun bir süre hizmet vermiştir. Gezilecek yerler listesine ekleyebileceğiniz bu köprü Seyhan nehri üzerine kurulmuştur. Fotoğraf çekmek için harika bir manzarası bulunmaktadır. Güzel zamanlar geçirebilirsiniz. Daha detaylı ve köprünün tarihi ile ilgili bilgi almak için Adana taş köprü sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Adana’da gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen yerlerden birisi haline gelmiş bu köprüyü kesinlikle görmelisiniz.

Bu Konular da İlginizi Çekebilir.


Adana Seyhan Barajı

Seyhan Barajı

Adana’ya yakın bir yerde, Seyhan nehrinde oluşabilecek su baskınlarını engellemek amaçlı kurulmuştur. Tabi günümüzde geniş bir alanın sulamasında ve enerji üretiminde de oldukça etkili olarak kullanılmaktadır. Seyhan barajı çevresinde gezebileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Yeşil ve maviyi görebilirsiniz. Ayrıca çevresinde kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Buralarda karnınız doyurabilir ya da bir şeyler içebilirsiniz. Güzel bir Adana gününde çevrede bulunan seyyar satıcılardan alabileceğiniz bici bicileri yiyebilirsiniz.

Mükemmel manzarasının yanında bir çok eğlenceli aktivite de yapabileceğiniz bu yeri Adana gezi rehberinize eklemeyi unutmayın.


Adana Kapıkaya Kanyonu

Kapıkaya Kanyonu

Adana’nın Karaisa’lı ilçesinde Kapıköyü’nde yer almaktadır. İçerisinden Çakıt deresi geçmektedir. Bu dere Seyhan nehrinden ayrılan kollardan birisidir. Oldukça güzel bir yürüyüş yolu bulunmaktadır. Yürüyüş yolu kolay bir parkura sahip olup, fotoğraf çekebileceğiniz birçok kareyi de içerisinde barındırmaktadır. Kapıkaya kanyonu üzerinde son zamanlarda yapılan çalışmalar ile piknik alanı, köprü gibi hizmetler bu yerin cezbedici seviyesini arttırmıştır.


Adana Yumurtalık Plajı

Yumurtalık Plajı

Adana şehir merkezine 80 km bir mesafe de bulunmaktadır. Özel araçları olan kişiler kolaylıkla ulaşabilmektedir. Eğer toplu taşıma tercih edeceksiniz otobüs seferleri bulabilirsiniz. Akdeniz’in o sıcak ve güzel suyuna burada girebilirsiniz. Yumurtalık plajı deniz, kum ve güneş üçlüsünü yaşamak isteyenler için birebir. Ayrıca çevresine kurulan işletmelerde yeme- içme ve diğer ihtiyaçları kolaylaştırmıştır.

Sevdiklerinizle keyifli dakikalar geçirebileceğiniz bu plaj, Adana’da gezilecek yerler arasında fazlasıyla tercih edilen bir yerdir.


Adana Anavarza Ören Yeri

Anavarza Ören Yeri

Eğer tarihi yerlere ilginiz varsa gidip görebileceğiniz muazzam bir yer. Her baktığınız yerde bir tarih, bir anı, bir yaşanmışlık göreceksiniz. Adana’ya yaklaşık 70 km uzaklıkta yer almaktadır. Kilikya döneminden kalan bir antik kenttir. Anavarza ören yerinde Anavarza kalesine çıktığınızda harika bir manzara ile karşılaşacaksınız.